Bilgi Bankası: COMOSYS
Lisans Yöneticisi & Aynı Bilgisayarda Birden Fazla Lisans Kullanma
Gönderen Eyyub Volkan Çektimur on 17 November 2014 11:59

Bu makale şu konuları içermektedir ;

Genel Bakış

COMOSYS ile birlikte gelen "Lisans Yöneticisi" programı aracılığı ile;

 • Bilgisayarınıza bir veya birden fazla lisans kurabilir ve güncelleyebilirsiniz
 • Aktif lisansı değiştirerek kullanmak istediğiniz lisansı seçebilirsiniz
 • Lisanslarınızı yönetebilirsiniz
 • Kilit tabanlı lisanslarınızın başlama/bitiş tarihlerini kontrol edebilirsiniz

Bu programa başlat menüsünden (COMOSYS 3.0'ın altında) ulaşabileceğiniz gibi COMOSYS.EXE'nin yanında (C:\program files (x86)\Comosys 3.0\) bulunan "comosysLicenseManager.exe" ile de ulaşabilirsiniz. Lisans yöneticisi programını sadece COMOSYS kapalı iken kullanmaya dikkat etmelisiniz aksi taktirde yaptığınız değişiklikler COMOSYS tarafından görülmeyecektir !

Yeni Bir Lisans Kurmak

Gerekli bilgiler;

 1. Lisans Anahtarı
 2. Kilit tabanlı lisans ise;
  1. Lisans dosyası
 3. Yüzen lisans ise;
  1. Lisans sunucusu adresi

Bu bilgileri hazırladıktan sonra artık yeni lisansınızı yükleyebilirsiniz. Bunun için "COMOSYS Lisans Yöneticisi"ni çalıştırınız.

 1. "Add License" düğmesine basınız , gelen pencereye anahtarınızı giriniz
 2. Eğer kilit tabanlı lisans ise;
  1. Lisans dosyasını gösteriniz
 3. Eğer yüzen lisans ise;
  1. Lisans sunucu adresini (IP) giriniz
 4. Son olarak bu lisansa ait bir not düşmek isterseniz açıklama giriniz. Bu bilginin girişi mecbur değildir ama eğer birden fazla lisansla çalışıyorsanız size hangi anahtarın ne olduğu ile ilgili bir ipucu verecektir.
 5. Son pencereyi de tamam diyerek geçtiğinizde yeni lisansınız kurulmuş olacaktır
 6. Yeni kurulan lisans otomatik olarak seçili/aktif hale getirilir

Varolan Lisansı Yenilemek/Güncellemek

Kilit tabanlı lisansınızı uzatmaya karar verdiğinizde size yeni bir lisans dosyası verilecektir.Yüzen lisanslarda yenileme işlemi bilgi işlem biriminiz tarafından yapılmalıdır.

Lisans uzatmalarda lisans anahtarları değişmemektedir. Lisans anahtarları sadece yeni lisans alımlarında veya paket değişikliklerinde yenilenmektedir.

"COMOSYS Lisans Yöneticisi"ni çalıştırınız. "Update License File" düğmesine basınız.

Bu düğmeye basılınca program sizden yeni lisans dosyasını göstermenizi isteyecektir. Bu dosyayı gösterdikten sonra bu dosya ile ilintili lisans güncellenmiş olacaktır. Eğer ilgili lisans dosyasına ait anahtar daha önce girilmemiş ise, program hata verecektir.

Aktif Lisansı Değiştirmek

"COMOSYS Lisans Yöneticisi"ni çalıştırınız. Gelen pencerede hangi lisansı aktif hale getirmek istiyorsanız o lisansı seçip "Activate License" düğmesine basınız. Veya ilgili lisansın üzerine çift tıklayınız. Aktif lisansın başındaki kutu kırmızı olacaktır. Bu kırmızı kutu hangi lisansın aktif olduğunu göstermektedir. DİKKAT : Kilit tabanlı lisans kullanırken aktif lisansa ait kilitini takmayı unutmayınız ! Aksi takdirde program açılışta lisans hatası verecektir. Anahtarın son 2 hanesi kilitin üzerinde yer almaktadır, bu şekilde hangi kilidin hangi anahtara ait olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Varolan Lisansı Silmek

"COMOSYS Lisans Yöneticisi"ni çalıştırınız. Gelen pencerede hangi lisansı silmek istiyorsanız o lisansı seçip "Remove License" düğmesine basınız. Gelen onay sorusunu onayladıktan sonra ilgili lisans silinecektir. DİKKAT : Bu işlem geri alınamaz ama lisans tekrar kurulabilir.

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)