Bilgi Bankası: Analiz
Değişken kesitli kolon veya kiriş nasıl tanımlayabilirim ?
Gönderen Eyyub Volkan Çektimur on 07 November 2014 09:04

Aşağıdaki adımları takip ederek değişken kesitleri tanımlayabilirsiniz:

 1. Değişken kesit tanımlamak istediğiniz elemanın üzerine çift tıklayarak özellikler dialog kutusunu açınız. Burada “Geometry” kulakçığında “Profile Name” bölmesini bulunuz.
 2. Profile adının yanındaki üç nokta (“...”) üzerine tıklayınız. Profil seçim dialog kutusu görüntülenecek. Burada “Tapered” kulakçığını seçiniz.
 3. Tek bir çubuk elemanı içerisinde birden fazla değişken bölüm tanımlanabilir. Örneğin büyük bir kesitten başlayıp elemanın yarısında küçük bir kesite kadar değişen bir bölüm olabilir ve diğer yarısı da sabit (değişmeyen) bir bölüm olabilir. Açıklamanın geri kalanında tek bir değişken bölüm olduğu varsayılacaktır.
 4. Tip kısmında değişken kesitin profil tipini seçiniz. Burada dikdörtgen kesit için “Plate” seçeneği seçilmelidir.
 5. “Relative Length” alanına “1.0” (tırnak işaretleri olmadan) değerini giriniz.
 6. Başlangıç ve bitiş kesitlerinin boyutlarını giriniz. Burada h:derinlik, b:genişik-flanş genişiliği, s:flanş et kalınlığı, t: gövde et kalınlığıdır. Dikdörtgen kesit seçilmiş ise için sadece h ve b girilmesi yeterlidir.
  1. Başlangıç ve bitiş kesitleri için profil veri tabanını kullanmak istiyorsanız “Method” bölümünden “Database” seçeneğini aktif hale getiriniz. Bunu yaptıktan sonra başlangıç ve bitiş kesitleri için profilin adını yazabilirsiniz: “INP300”, “HEA400” gibi (tırnak işaretleri olmadan).
 7. I22 ve I33 kesit özelliklerinin (2 ve 3 eksenleri etrafındaki atalet momentleri) nasıl değiştiğini belirtiniz. Örneğin I33 atalet momenti, dikdörtgen kesitler için kübik (üçüncü derece polinom) bir değişim gösterirken I22 atalet momenti doğrusal bir değişim gösterir. Aynı değişimler bir I-profil için I33 ve I22 sırası ile: parabolik (ikinci derece polinom) ve doğrusal değişimdir. (NOT: Alan ve Burulma katsayılarının başlangıç ve bitiş kesitleri arasında doğrusal değişim gösterdiği varsayılır).
 8. “Add Section” buton’una tıklayarak tanımladığımız değişme özelliklerine sahip bölümü ekleyiniz.
 9. Son olarak “Select Tapered Member” buton’una tıklayarak değişken kesiti çubuk elemanına atayınız.
(3 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)